Op donderdag 21 mei namen de winnaars van de wetenschapsprijs, de praktijkprijs en de studentenprijs hun prijs in ontvangst in de Meervaart in Amsterdam.
De wetenschapsprijs
Na een IC-opname heeft ongeveer de helft van de patiënten een jaar later nog fysieke, cognitieve of mentale klachten: het zogeheten Post-Intensive Care Syndroom (PICS). Verpleegkundig onderzoeker Bram Tilburg (Radboudumc) vroeg zich af of die klachten samenhangen met veranderingen in de kwaliteit van leven. Daarvoor vergeleek hij gegevens van 4000 voormalige IC-patiënten. Hoe was de kwaliteit van leven voor de opname, vergeleken met 3 en 12 maanden erna? De studie liet een duidelijke afname zien. Tilburg concludeert: ‘Het is dus belangrijk de impact van de opname zoveel mogelijk te beperken met aandacht voor preventie en goede nazorg.’ Deze omvangrijke en grondige studie leverde hem de wetenschapsprijs op. ‘Ieder jaar verlaten duizenden Nederlanders de intensive care. Wat er daarna gebeurt, blijft vaak onderbelicht. Overleven is niet hetzelfde als herstellen, en dat maakt dit onderzoek inzichtelijk’, aldus de jury.
De praktijkprijs
Oplopende zorgvraag en personeelstekorten zijn urgente thema’s binnen de zorg, die nopen tot het zoeken naar slimme oplossingen. Is alle zorg die we verlenen ook daadwerkelijk nodig of zijn er alternatieven? Verpleegkundige Tessa de Vries (Amsterdam UMC) onderzocht dit voor patiënten die thuis langere tijd worden behandeld met antibiotica via het infuus met ondersteuning van de thuiszorg-verpleegkundige. Tessa ontwikkelde een oplossing waardoor patiënten niet meer dagelijks de komst van de verpleegkundige af hoeven te wachten. Via een instructie aan het bed, een e-learning en een informatiefolder leren patiënten (of hun naasten) stap voor stap hoe ze zelf de medicatie kunnen toedienen. Bij vragen of problemen kunnen ze terecht bij een contactpersoon. Zo bouwen ze vertrouwen op in het eigen kunnen. Tessa: ‘Zelftoediening geeft de patiënten veel vrijheid. Ze hoeven niet meer dagelijks te wachten op de komst van de verpleegkundige en kunnen hun dagelijkse activiteiten weer oppakken.’ Bijkomend voordeel: minder autokilometers van verpleegkundigen.
De jury kent Tessa’s project de Praktijkprijs toe omdat het ‘demonstreert hoe verpleegkundige innovatie kan leiden tot betere patiëntuitkomsten, efficiëntere zorg en meer duurzame zorg’.
De studentenprijs
Verpleegkundestudent Thai Nha Truong (Hogeschool van Amsterdam) pleit in zijn opiniestuk voor structurele aandacht voor slaapkwaliteit. Slaap is immers een heel belangrijke factor in het herstelproces. ‘Slechte slaap ondermijnt herstel en verhoogt het risico op complicaties zoals delier’, zegt Nha Truong. Tijdens zijn stage vroeg hij zich af waarom slechte nachtrust niet wordt geregistreerd. Want als je het meetbaar maakt en registreert, net als pijnscores, dan kun je het meenemen in de overdracht en kijken naar een passende interventie. Wat hem betreft wordt slaapkwaliteit dan ook een verplichte verpleegkundige parameter. ‘Want slaap is geen luxe, maar een noodzaak.’
De jury kent hem de Studentenprijs toe vanwege de heldere argumentatiestructuur, de uitvoerbaarheid en de toepasbaarheid.

